Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı

Brainternet: İnternete Bağlanan İnsan Beyni

Hayatımızda artık büyük öneme sahip telefonlar, televizyonlar, bilgisayarlar, vücudumuzu taramak için kullanılan aletler, arabalarımızdaki yazılımlar, sistemler ve daha niceleri… Bunların hepsi teknolojinin bir ürünü ve artık gelinen noktada, beynimiz ile bir bilgisayar arasında internet aracılığıyla veri aktarımı yapılabilmesi gündemde. Güney Afrika Wits Üniversitesi’nin bilim insanları insan beynini internete bağlamayı başardı. Bu sayede yeni bir teknolojinin yolu açılmış oldu. Bu projenin adı ise Brainternet.

Brainternet, biyomedikal mühendisliği alanında bir devrim yaratacak gibi görünüyor. Projeden toplanan veriler yapay zeka ve öğrenme yetisine sahip makinelerin geleceği açısından da büyük önem taşıyor.

Peki nasıl bağlanılıyor?

Beyin ile internete şu şekilde giriliyor; kullanıcının kafasına bir Emotiv EEG cihazı bağlanıyor ve bu sayede EEG sinyalleri alınıyor. Alınan bilgiler düşük maliyetli bir Raspberry Pi bilgisayarına iletiliyor. Burada toplanan sinyaller ise herkesin görebileceği şekilde ekrana yansıyor.

Araştırmacılardan Adam Panowitz, ”Brainternet gelecekte beyne girdi ve çıktı olmak üzere her iki yönde de bilgi aktarımı yapabilir.” diyor. Yani yakın bir tarihte insan beyni ile bilgisayar arasında veri aktarımı gerçekleştirilebilir.

{webreeyer}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir