Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı

Elon Musk Sunar: Semi ve Tesla Roadster

Elon Musk dün yapmış olduğu tanıtımda önce sürücüsüz gidebilen ve elektrikli Semi tırlarını tanıttı. Sonrasında ise sürpriz olarak 2020 Roadster’ı tanıttı.

Tesla Semi

tesla semi truck

Semi’ye tasarım olarak bakıldığında, sürücü kabinini 180 derece saran camlar ve burnu alçakta bırakılmış dizaynı görülüyor. Bunun sonucunda iç mekanı geniş bir alana sahip olmuş oluyor. Direksiyonu ortada konumlandırılmış, sağında ve solunda birer ekran var ve 2 kişilik taşıma kapasitesine sahip. Yolcu koltuğu sürücü koltuğunun yanına değil arkasına yerleştirilmiş.

tesla semi truck interior

Teknik özellikler açısından da oldukça iddialı görünüyor. Çünkü sürtünme katsayısı dünyanın en hızlı otomobili olan Bugatti Chiron’dan bile daha iyi. Chiron 0.38 Cd’lik sürtünme katsayısına sahip iken Semi’ninki ise 0.36 Cd. Yüksüz 0-100 km hızlanmasını 5 saniyede tamamlıyor. Bu değer günümüzün spor otomobillerinin performansı gibi. Tam yükle ise bu hızlanma 20 saniyede gerçekleşiyor. Menzil olarak yaklaşık 800 kilometre sunuyor ve tüketimi dizel bir tırdan daha ekonomik. Yarım saatlik şarj ile 650 kilometre yol alabiliyor. Tüketim değerleri 3 lü konvoy özelliği sayesinde daha da aşağılara çekiliyor. Bu özellikle öndeki aracı kendine kılavuz alarak tam otonom bir sürüş gerçekleştiriyor.Gücünü 4 adet bataryadan alıyor, bu bataryalar şasinin içerisine yerleştirilmiş ve her biri bir arka tekere gücünü iletiyor.

tesla semi truck profile

Tesla Semi’nin üretimine 2019 yılında başlanacak. Fiyatı 200.000 $ civarında olacak ve şu an 5.000 $ depozitoyla ön sipariş verilebiliyor. Tırın ülkemizdeki fiyatının ne olacağı ise daha sonraları belli olacak.

Tesla Roadster

tesla 2020 roadster

Tanıtımda Semi’den sonra da Tesla Roadster tanıtıldı. Elon Musk, birkaç yıldır yeni roadster vaatlerinde bulunuyordu ve sonunda bunu gerçekleştirdi. Araç zarif bir tasarıma ve iki kapıya sahip. Ön tarafı led farlarla ve klasikleşmeye doğru giden Tesla tasarımıyla dizayn edilmiş. Arkasında ise ince farlar ve devasa bir difüzör bulunuyor.

tesla roadster rear

Telsa Roadster ikinci nesliyle müthiş verilere ulaşmış. 10.000 nm torka sahip olan araç 0-100 hızlanmasını 1.9 saniyede, 0-160 hızlanmasını ise 4.2 saniyede tamamlıyor. 200 kilovat/saatlik bataryaları sayesinde de 400 kilometre hızı aşabiliyor.

Araç 1000 kilometre menzile sahip olacak ve tanıtımdakinin aksine 4 adet koltuğa sahip olacak. Fakat arka tarafa yerleştirilecek olan iki koltuk öndekilerden biraz küçük olacak.

tesla roadster 2020 seats

Elon Musk bu kadar yüksek gücü hedeflemelerinin amacının, içten yanmalı motorların tabutuna son çiviyi çakmak olduğunu söyledi. Eğer dediği gibi olursa çok güçlü bir performans otomobili olabilir. En basitinden hızlanma olarak bakıldığında ona en yakın rakibi olan GT-R, 0’dan 100’e 2.7 saniyede çıkıyor.

Otomobilin üretimine 2020 yılında gerçekleşecek. 200.000 $ ‘dan başlayacak fiyatlarla ve 50.000 $ ‘lık rezervasyon ücretiyle satın alınabilecek. Hayranları için ise özel olarak üretilecek Roadster Founders Serisi ise 250.000 $ ‘lık fiyat etiketine sahip olacak.

Tanıtımla ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

{webreeyer}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir