Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı

Hidrojen Geleceğin Yakıtı Olabilir Mi?

Günümüz araçlarında kullanılan enerjileri çoğunlukla fosil yakıtlar ve elektrik enerjisi oluşturmakta. Fosil enerji kaynaklarının günün birinde biteceğini biliyoruz, elektrikli motorların da devrimi çok iyi ama dolum süresi ve bataryaları uzun vadede sıkıntı yaratabiliyor. Peki hidrojen, hem fosil yakıtlı bir araç gibi çalışıp hem de elektrikli bir motora göre çok düşük olan 3-5 dakikalık dolum süresiyle geleceğin yakıt enerjisi olabilir mi?

Avrupa’da sadece birkaç yüz araç hidrojenle çalışıyor. Bu projede Danimarka başı çeken ülkelerden ve ülke genelinde hidrojen yakıt istasyonlarının yaygınlaştığı ilk ülke. Türkiye’de ise bu sayı çok daha az.

Nasıl Çalışıyor?

Bu motorlar elektrikle çalışıyor ama bildiğimiz gibi bir bataryası yok. Hidrojen, oksijenle tepkimeye girerek elektrik ve su üretiyor. Araç elektrik enerjisiyle harekete geçiriyor ve egzozdan zararlı gazlar yerine sadece su çıkıyor. Motor çok sessiz çalışıyor ve araçlar sorunsuz. Bahsedildiği gibi 3-5 dakikalık bir dolum sonrasında 600 kilometreye kadar menzil sunuluyor.

Şu an üretilmekte olan hidrojen fosil yakıtlardan elde ediliyor fakat üreticilerin amacı bunu yenilenebilir ve zararsız kaynaklardan elde etmek. Ve aynı zamanda maliyetleri düşürmek. Çünkü bu yakıt türü benzinden çok daha pahalı.

Görselde ise bu motorlara sahip olan araçların çalışma prensiplerini ve bazı modellerin fiyatlarını görebilirsiniz.

hidrojenli araç

 

{webreeyer}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir