Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı

Yerli Otomobil Elektrikli Olacak

Aspilsan Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bölük, üretilecek yerli otomobilin büyük ihtimalle elektrikli olacağını belirtti.

Kayseri’de yapılan çalıştayda konuşan Bölük, dünyada ve ülkemizde çok büyük gelişmeler meydana geldiğini söyledi. Fosil yakıtlardan elektrik enerjisiyle çalışan araçlara geçişin beklenenden hızlı olduğunu söyleyen Bölük, depolamaya olan ihtiyacın da arttığını ifade etti. Sözlerine “Devletin desteğiyle rüzgar ve güneş enerjisine büyük yatırımlar yapıldı, bu sebeple de “elektrikli” yerli araç için üretim kararı alındı.” diyerek devam etti.

“Elektrikli aracın önemli bölümünü güç kaynakları oluşturuyor ve savunma sanayisinde de modern batarya gücüne ihtiyaç duyuluyor. Bu sebeple yerli üretimin en kısa sürede hayata geçirilmesi ve ithalata olan bağlılığın azaltılması gerekiyor. Bunun için de üniversiteler ve sanayiler iş birliği içinde olmalıdır.”

Küresel olarak düşünüldüğünde sektöre bu alanda gelenekselleşmiş markalarla direkt olarak yarışa girmek çok riskli. Fakat yeni geliştirilen teknolojilere göre ve geleceğe yönelik adım atıldığı zaman geri bildirimi daha sağlam olacaktır.

Helikopter ve Uçak Aküsü de Üretilecek

Bölük, savunma sanayileri için özgün bataryalar ürettiklerini söyledi. TSK’nın envanterindeki hava araçlarında Aspilsan’ın ürünlerinin kullanıldığını ve sivil havacılıkta kullanılan uçakların akülerini üretmek için EAS sertifikasyon sürecinin sonuna gelindiğini belirtti.

 

{webreeyer}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir