Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
TEKNOLOJİ 0 0

Elon Musk Mars’a Gideceğimiz Tarihi Verdi: 2024

Elon Musk, Avustralya’nın Adelaide şehrinde düzenlenen Uluslararası Astronot Toplantısı’nda bir takım açıklamalarda bulundu. Uzun süreli yolculuklarda teknolojiyi kullanarak bir devrim gerçekleştirmenin detaylarını ve bunu uzayda da kullanabilmenin ayrıntılarını paylaştı. Aynı zamanda şirketi SpaceX’e ait BFR projesinin detaylarını da tartıştı.

BFR’nin ardındaki temel düşünce, şirkete ait Falcon9, Falcon Heavy ve Dragon roketlerinin yerini alacak tek bir hız kazandırıcı gemi oluşturmak. Proje tamamlandığı zaman uyduları ve uzay teleskoplarını fırlatmak veya uzay enkazlarını temizlemek için kullanılabilecek. Ayrıca Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kenetlenme yetisine de sahip olacak. Fakat en heyecanlısı BFR’nin uzayda koloniler kurabilme potansiyelini de taşıması.

Tasarımı 100 insanı ve pek çok teçhizatı taşıyabilecek kadar geniş. Elon Musk, bunun Ay’da bir operasyon üssü kurmak için faydalı olacağını düşünmekte. Musk ” Yıl 2017 oldu, Ay’da şimdiye kadar bir üssümüzün olması gerekiyordu. Ne haltlar dönüyor ki ? ” diyerek düşüncesini belirtti.

  En Geç 2022

Musk SpaceX’in enerji, madencilik ve yaşam destek sistemlerinin inmesini sağlayacak iki uzay gemisini en geç 2022 yılına kadar Kızıl Gezegen’e göndermeyi hedeflediğini belirtti. Bu tarihten iki yıl sonra mürettebat taşıyan ilk uzay gemisinin Mars’a gönderileceğini ifade etti.

  Şehirlerarası Ulaşımda da Kullanılacak

Aynı teknolojinin Dünya üzerindeki büyük kentler arası ulaşımda da kullanılabileceğini belirten Musk, SpaceX’in saatte 27 bin km hıza ulaştığını ve en uzak iki kent arası mesafenin 1 saatin altına ineceğini açıkladı.

Webreey {Webreey}

Yazar Hakkında Açıklaması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir