Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
BİLİM 38 0

Google’ın Sürücüsüz Aracı Trafik Kazası Yaptı

Sürücüsüz otomobillerin geliştirildiği süreçte ne kadar güvenli olduğu hakkında birçok tartışma ortaya atılmıştı. Çoğu kişi bu araçların insan reflekslerine göre hareket edemeyeceğini ve olası kazalara sebebiyet vereceğini ileri sürerken diğer kişiler de güvenli olduklarını ve tıpkı bir insan gibi hareket edebileceklerini düşünüyorlardı.

Birçok marka bu konuda geliştirmelerini sürdürdü ve büyük markalardan bazıları piyasaya bu otomobilleri çıkardılar. Daha önceden Tesla‘nın yapmış olduğu bazı sürücüsüz araçların adı birkaç trafik kazasında geçti. Acil durumlarda kullanıcı müdahalelerine tepki vermeden kendi algoritmasını izleyen bu akıllı araçların yaptığı trafik kazalarına Google’ın akıllı aracı da katıldı.

google-self-driving-kaza

Google’ın Lexus RX 450h markalı sürücüsüz aracı ABD‘nin Kaliforniya Eyaleti‘ndeki Mountain View bölgesinde bir kaza yaptı. Yapılan haberlere göre araç kaza esnasında otomatik pilot modunda ilerliyordu. Aracın ilerlediği süreçte bölgede bir minibüsün kırmızı ışıkta geçmesi üzerine bir kaza meydana geldi. Araçta bulunan bir Google çalışanı kırmızı ışıkta geçen minibüsü farketse de aracın kontrolünü ele geçiremedi. İfadelere göre sürücüsüz otomobillerin şuanki teknolojiyle birlikte çok fazla güvenli olmadığı tekrar ileri sürüldü.

google-otomobil-kaza

Şuanda kazanın detayları pek fazla bilinmiyor. Yapılan incelemeler ve detaylı rapor önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Webreey {Webreey}

Yazar Hakkında Açıklaması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir