Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
TEKNOLOJİ 0 0

Sürücüleri İlgilendiren Sistem Geliyor

Kazaları Önlemeye Yardımcı Sistem Geliyor

Trafik kazalarını azaltmada kullanılan sistem gündemde. Eğer zorunlu olursa ilk etapta 3.5 milyon ticari araçta kullanılacak.

Ankara’da düzenlenren Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı’nda kazaları %70 oranında önleyen ”Akıllı sürücü uyarı sistemleri” ele alındı. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, sistemin Amerika ve Avrupa’da kullanıldığını söyledi. Bununla beraber kazaların da ciddi oranda önlendiğini dile getirdi.

Sistemin sinyal vermeden şerit değiştirme, uyuklama, aşırı hız, öndeki araca fazla yaklaşma gibi durumlarda sürücüyü uyardığını aktaran Yıldırım, “Bu sistemin Türkiye’de, ilk etapta ticari araçlarda özellikle de toplu taşıma araçlarında kullanılmasını önerdik. Bakanlık konuya sıcak yaklaştı. Eğer sistemin kullanımı kanunen zorunlu hale gelirse 3.5 milyon ticari araç bu sistemi takacak” dedi.

Yıldırım sistemin maliyetinin 3 bin lira olduğunu ve bunun finansmanı için sigorta şirketleriyle görüştüklerini ifade etti.

Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu ise “Bizim maliyeti karşılamamız mümkün değil. Fakat bu sistemi aracına takan müşterilerimize trafik sigorta priminde indirim sunacağız” dedi.

Webreey {Webreey}

Yazar Hakkında Açıklaması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir