Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
BİLİM 57 0

Telefon Bataryaları Deniz Suyuyla Dolacak

Telefon Bataryaları Artık Deniz Suyuyla Dolacak

Koreli bilim adamlarınca yürütülen projede deniz suyu ile pil üretimi için çalışmalara başlandığı duyumu alındı.

 

Akıllı telefon kullanıcıları oldukça fazla oranlarda lityum ve iyon batarya olan modeller kullanıyor. Bu telefon bataryaları tekrar şarj edilebiliyorken atık olarak oldukça sıkıntı çıkarabiliyor ve fiyatlarının da ciddi derecede artışı devam ediyor. Bu nedenle de bilim adamları deniz suyu kullanan yeni bir bataryanın üretimi için çalışmalar yapmakta.

iPhone ve Tesla Powerwall’ın da kullanmakta olduğu lityum ve iyon pillerin fosil madde kullanımına güzel bir çözüm olacağı ortaya atılsa da lityumun maliyeti henüz hiç kusuru olmayan bir pil olmadığını ortaya çıkarıyor. Bu doğrultuda yol almaya amaçlayan Güney Kore Ulsan National Institute of Science and Technology’den tam tamına dokuz bilim adamı bu çalışmalarda deniz suyunu iyi bir pil üretmek amacıyla kullanmak istiyor.

 

Pil genel olarak sodyum oksitten oluşmaktadır. Lityumun iyon pillerden daha az maliyette daha rahat üretildiği biliniyor. Henüz kullanıma tam anlamı ile hazır olmasa da araştırmacıların tam hedefi olan deniz suyunun pillerin kullanımdaki bazı engelleri ortadan kaldırmak.

Araştırmacılar deniz suyunun çok iyi derecede enerji ürettiğini söylüyor. Deniz suyunun pil haznesi içinde sürekli akış halinde olması gerektiğini dile getiren araştırmacılar, henüz geliştirme aşaması dahi olsa da iyi bir çözüm olacağını bildirdi.

Webreey {Webreey}

Yazar Hakkında Açıklaması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir