Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
İŞ DÜNYASI 1 0

Tesla’nın Tahtına Göz Dikenler

 

      Piyasaya çıkarıldığı günden bu yana tüm dünya çapında adeta devrim yaratan otomobil markası Tesla, anlaşılan o ki elektrikli otomobil sınıfında tek başına ilerlemeyecek. Zira diğer otomobil firmaları bu pazarın büyük olduğunu anlamış olacak ki hem gelecek açısından hem de kazanç açısından bu yönde yeni yatırımlara adım atıyorlar. Bu alanda kendisine rakip olabilecek markaları ve modellerini sizler için aşağıda sıraladık. 

 

Lucid Motors 

image1.JPG

2007 de kurulan şirket çıkaracağı yeni modelle elektrikli otomobillerin mesafe şampiyonu oldu diyebiliriz. LA otomobil fuarında tanıtılan Air modeli tüm motorları devredeyken 1000 beygir güç üretiyor, 0-100 km arası hızlanmasını 2.5 saniyede tamamlıyor ve tam şarj ile 400 mil yani yaklaşık 644 km yol kat edebiliyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otomobil dünyasının en büyük 100 kWh’lik bataryasıyla beraber geliyor. Ancak marka 130 kWh’lik opsiyonunu da müşterilerine sunuyor. 

 

image2.JPG

image3.JPG

Faraday Future

image6.JPG

Elektrikli otomobil dünyasının en hızlısı olma yolunda sektöre adım atan Faraday Future, CES 2017 de tanıttığı FF 91 modeliyle birlikte Tesla’ya ciddi rakip olacak gibi görünüyor. Zira daha üretimine başlanmadan 64.000 ön siparişi geride bıraktı. 

image7.JPG

4 adet elektrikli motora sahip olan araç 1050 beygir güç üretiyor ve 0-100 hızlanmasını 2.39 saniyede tamamlıyor. Faraday Future’a göre en hızlı SUV modeli olan FF 91, hızlı şarj ile 1 saatte tam şarj olabiliyorken normal 240V’luk prizlerle 4.5 saatte yarı yarıya doluyor. 

image8.JPG

Tomahawk

image9.JPG

Dubac Motors tarafından üretilen Tomahawk, şu an sadece konsept aşamasında fakat yetkililer yakın zamanda otomobilin üretime geçeceğini açıklamış durumda. 

Tomahawk dünyanın en hızlı elektrikli otomobili ünvanıyla dikkatleri üzerine çekiyor. 800 beygir güç ve 1355 Nm tork üreten araç 0-100 hızlanmasını 2 saniyede tamamlayabiliyor. Menzil olarak ise 595 kilometre vaat ediyor. 

image10.JPG

image11.JPG

LeEco

image12.JPG

Şirket uzun zamandır Tesla’ya rakip bir araç planladığını söylüyordu, en sonunda bunu konsept aracı LeSee’yi tanıtarak resmileştirmiş oldu. Tanıtımda pek teknik özelliklerin üzerinde durulmadı fakat teknolojik yönlerine önemli vurgularda bulunuldu. Ayrıca şirket, otomobil üretimi konusunda Aston Martin ve Faraday Future ile birlikte çalışıyor. 

image13.JPG

Etkinlikte aracın saatte 209 km’lik hıza çıkabildiği belirtildi. Tesla ise 241 km’lik maksimum hızı ile üstünlüğünü koruyor. Ancak şirketin amacının Tesla’dan daha hızlı ve daha uzun menzile sahip araç yapmak olduğu belirtildi.

 

Aston Martin

image14.JPG

6 litre v12 benzinli versiyonuyla tanıdığımız Rapide, bu sefer elektrikli olarak ve RapidE adıyla karşımıza çıkıyor. İlk olarak 2015’te tanıtılan ve bir elektrikli otomobilde ilk kez 4 tekerlekten çekiş sisteminin sunulacağı RapidE, Aston Martin tarafından onaylanmış durumda. Gerçekleştirilen duyuruda 2019’da üretimine başlanacağı ve üretimin başlangıçta 155 adetle sınırlı olacağı bildirildi. Dört kapılı bir spor otomobil görünümüne sahip olacak RapidE, 800 beygir güce sahip olacak. Aston Martin RapidE’nin geliştirilmesi sürecinde orijinal RapidE Concept’te de yer alan Williams Advanced Engineering yer alıyor. Şirket entegrasyon sürecinde ve bataryalar konusunda Aston Martin’e destek sağlıyor. 

image15.JPG

image16.JPG

Webreey {Webreey}

Yazar Hakkında Açıklaması

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir